Reštaurácia

Všetky články

Paula Školeková : Svadba nemôže byť stresom, ale radosťou

To, že o nás písali kávičkári ste si už určite všimli. Prečítajte si však ďalší článok, ktorý popisuje výnimočnú svadbu u nás vo Forhause. Tentokrát sa vydávala majiteľka Paula, ktorá prezradila ako si užila svadobný deň, aké sú svadobné trendy a vyzradila nám tiež inšpirácie, ktoré čerpá nielen v časopisoch, ale aj výstavách, či obľúbenej aplikácii.
1

To, že o nás písali kávičkári ste si už určite všimli. Prečítajte si však ďalší článok, ktorý popisuje výnimočnú svadbu u nás vo Forhause. Tentokrát sa vydávala majiteľka Paula, ktorá prezradila ako si užila svadobný deň, aké sú svadobné trendy a vyzradila nám tiež inšpirácie, ktoré čerpá nielen v časopisoch, ale aj výstavách, či obľúbenej aplikácii.

Paula Školeková, mladá a ambiciózna žena, ktorá spoločne s otcom vedie rodinnú reštauráciu Forhaus, stihla od nášho posledného spoločného rozhovoru naozaj veľa. Ukončiť štúdium, vylepšovať rodinný podnik a dokonca sa aj vydať. Neprekvapuje nás, že svadbu si zorganizovala sama a dokonca ani to, že tak urobila práve vo Forhause. Práve nám prezradila, aký svadobný deň tu môžete zažiť aj vy.

Vaša reštaurácia už rokmi získala meno a patrí medzi tie obľúbenejšie. Kto je prevažne vaša klientela?

Ďakujeme. Našimi hosťami sú prevažne lokálni obyvatelia, ale aj ľudia zo zahraničia, ktorí prichádzajú do Trnavy za prácou alebo cestovným ruchom. Čo ma veľmi teší, je to, že za ten čas sme si už vybudovali svoju stálu klientelu, ktorá k nám prichádza takmer každý deň. Klientela sa strieda odo dňa a času, v ktorom reštauráciu navštívite. Cez pracovný týždeň, kedy podávame denné menu, sú to najmä úradníci a podnikatelia, ktorí pracujú v blízkosti prevádzky. Večer zas počuť od každého stola cudzí jazyk. Cez víkendy sa už meníme na naozajstnú rodinnú reštauráciu, kedy prichádzajú celé rodiny s deťmi, aby u nás prežili príjemný rodinný obed, oslavu, či krst. A dokonca aj svadbu.

Ako prišlo k myšlienke robiť vo Forhause svadby?

Organizácia svadieb bol vždy môj sen. Keď sme s tatinom hľadali to správne miesto na reštauráciu v Trnave, Kapitulská ulica zvíťazila aj pre ten úžasný spoločenský priestor, v ktorom sa dnes svadobné hostiny odohrávajú. Mali sme pocit, že niečo takéto v centre Trnavy chýba a verili sme, že keď rozbehneme dobre reštauráciu, ľudia nám budú dôverovať aj pri organizácií spoločenských akcií. Aj sa tak stalo. Nenájde sa víkend, kedy by sa v nej niečo nekonalo.

Pri plánovaní svadby existuje veľa faktorov, na základe ktorých sa snúbenci rozhodujú, kde sa bude ich oslava lásky konať. Čo všetko ponúkate vy?

Predovšetkým priateľskú a uvoľnenú atmosféru, či už pri dohodovaní svadby alebo počas nej. Výhodou je poloha reštaurácie, pretože sa nachádza v blízkosti kostola, v ktorom sa každoročne koná najviac obradov v rámci nášho mesta. Okolie kostola a Kapitulská ulica je častou destináciou svadobných fotografov. Takže ani za krásnymi svadobnými fotkami netreba chodiť ďaleko. V neposlednom rade je to dobré jedlo. To je podľa mňa jeden z najdôležitejších atribútov na svadbe. Snažíme sa nájsť kompromis medzi overenou klasikou a modernou gastronómiou, tak aby boli všetci hostia na svadbe spokojní. Samozrejme, budúci manželia majú u nás aj možnosť ochutnávky svadobného menu.

Ako je to s trendami? Nasledujú ich „vaše“ nevesty?

Je to veľmi individuálne. Každá nevesta je iná a každá má svoje predstavy. Sú také, ktoré uprednostňujú klasiku, ktorú si vysnívali možno ešte niekedy v detstve, ale sú aj odvážnejšie nevesty, ktoré sa neboja experimentovať. Ale musím povedať, že trend svadobnej sezóny 2017, „Greenery“, sa objavil na väčšine svadieb vo Forhause. Myslím si, že aj naše priestory spĺňajú nároky súčasných trendov – sú jednoduché a vkusné. Som milovníkom škandinávskeho štýlu a preto sa teším, že tento rok bude veľkým hitom svadieb mramorový dizajn.

Nájdu vo vás nevesty aj svadobného konzultanta, či koordinátora?

Samozrejme. Pýtajú sa ma najmä na skúsenosti z predošlých svadieb. Upravujeme spolu časový harmonogram a program svadby. Radím im pri výbere menu a svadobných dodávateľov. Občas treba byť aj psychológom. Pre mnohé nevesty je to zaťažujúce, pretože treba uspokojiť množstvo ľudí naraz.  Ja sa im vždy snažím povedať to, aby boli najmä ony pokojné, potom budú všetci. No a teraz sa už delím aj so skúsenosťami a zážitkami z vlastnej svadby.

Kde čerpáte inšpiráciu pri tvorbe svadieb vo Forhause vy?

Sledujem zahraničné svadobné trendy, svadobných dodávateľov, fotografov, čítam svadobné blogy, časopisy a navštevujem svadobné výstavy. Inšpiráciou sú mi aj samotné nevesty.  Občas naberám inšpiráciu aj od iných úspešných reštaurácií.  No nedám dopustiť najmä na moju obľúbenú aplikáciu Pinterest.

Sama ste sa vydávali minulé leto práve vo vašej reštaurácii. Aké to bolo?

Čarovné. Ešte lepšie než som si vedela predstaviť. Priznám sa, že sme predtým navštívili pár zariadení, no rýchlo sme pochopili, že „doma“ to bude pre nás najlepšie. Zbierala som skúsenosti a nápady z každej jednej svadby, ktorá vo Forhause bola. Svadba nebola pre mňa stres, ale radosť. Menšie obavy boli iba z toho, že som vedela, že hostia na našej svadbe budú mať odo mňa veľké očakávania, nakoľko sa tomu venujem aj pracovne.

Dokazázali ste si vo svojej reštaurácii vychutnať svoj veľký deň? Nebrali ste ho príliš pracovne?  

Človek je v ten deň takej eufórií šťastia, že prestane takéto veci vnímať. Vychutnali sme si naplno od rána každý moment – do momentu obradu každý po svojom a potom spoločne.

Akú výzdobu ste zvolili vy?

Po dlhšom váhaní som výzdobu nakoniec nechala na profesionálov (Biely ateliér) a neľutujem. Dominika z Bieleho ateliéru dokonale naplnila moje predstavy.  Kombinácia bielych kvetov s eukalyptom, sivá holubia farba, číre sklo a veľa veľa sviečok vytvorili príjemnú atmosféru.

V rámci podniku úzko spolupracujete so svojim otcom. Ako práve on prežíval výdaj dcéry vo svojej reštaurácii?

Okrem sviatkov to bol to jediný deň za histórie našej reštaurácie, kedy otec celú reštauráciu úplne na celý deň uzavrel. Na dverách viselo: „Prepáčte, dnes je reštaurácia uzavretá pre verejnosť, vydávam moju dcéru.“  A to je pre mňa a všetkých, čo ho dobre poznajú veľké gesto. Do momentu obradu ju prežíval stále pracovne, ale potom si to naplno užil aj on.

Ak by ste si svoj deň samozrejme s terajším manželom mali opätovne zopakovať, zvolili by ste si Forhaus, alebo „neutrálne miesto“?

Ako to voláme my – naša „Forhaus rodina“ pre nás urobila krásny deň. Aj vďaka nim bol nezabudnuteľný. Také dojímavé vítanie mladomanželov a osobitý prístup by sme nikde inde nedostali. Koniec koncov, aspoň mohli byť pri nás, i keď pracovne. Od začiatku stáli pri zrode našej lásky, kedže sme sa s manželom spoznali práve tu. Takže moja odpoveď je jednoznačná – Forhaus!

Čo je pre budúcich manželov často najdôležitejšie pri plánovaní svadieb?

Nezabudnúť o čo v prvom rade v ten deň ide. Všetko ostatné je druhoradé. No a aby som nebola len taká vážna ako hovorí môj muž – šťastie spočíva v tom, že celé plánovanie prenecháte na svoju budúcu manželku. Žartujem, samozrejme. V skutočnosti to vnímam tak, že pre novomanželov je dôležité trafiť sa do chuti svojich hostí. Z toho mávajú aj najväčšie obavy. Ďalším dôležitým atribútom pre budúcich mladomanželov je zábava a to najmä výber dobrého DJ. Tým, ktorým to svadobný rozpočet dovolí, vždy radím aj živú kapelu či cimbalovku.

Predpokladám, že rastie počet neviest, ktoré okrem iných vec pozerajú i na to, akú kávičku, či jedlo ponúkate. Čo si u vás môžu hostia vychutnať?

Ako som už spomínala, snažíme sa vždy nájsť kompromis medzi tradičnou kuchyňou a modernými trendmi v gastronómií. Dávame si záležať na dobrom svadobnom vývare. To je základ. Aby chutil ako doma. Pri prvom chode sa snažíme budúcich mladomanželov presvedčiť o niečom modernejšom, inom, čo vyzerá pekne na tanieri a hostí prekvapí svojou chuťou. No a do bufetového menu volíme širší výber jedál, aby si tam každý našiel to svoje. Rezne a majonézový šalát zatiaľ nemôžu na žiadnej slovenskej svadbe chýbať. V čom sa možno mierne líšime od iných zariadení, je že prichádza kuchár, ktorý krája pred očami hostí napríklad jemne zaúdeného moriaka, celé pečené stehno z prasiatka, či lososa. Je to veľmi pekný efekt a zážitok pre hostí.

Po množstve svadieb, ktoré ste zorganizovali, mate iste veľa príhod. Ktorá je vášmu srdcu najbližšia?

Vždy pre mňa znamená veľa ak môžem organizovať svadbu pre kamarátku alebo niekoho blízkeho. Najviac na srdci hrejú tie pekné slová, poďakovania a spokojné tváre po vydarenej svadbe. Teším sa z toho, keď nám naše svadobné páry po svadbe zveria do rúk aj krst alebo u nás oslávia svoje výročie svadby. To je pre mňa najlepšia spätná väzba.

Aké rady by ste odporučili budúcim nevestám vy?

Aby nechceli dokonalú svadbu, ale aby mysleli na to, že najkrajšie svadby sú tie jednoduché, radostné a s množstvom lásky. Aby sa v tomto duchu niesla celá ich svadba od prípravy až po deň D.

Dátum publikovania:

13.08.2021

Kategória článku:

Novinky

zdieľať článok

Kontakt

Máte otázky? Kontaktujte nás

Reštaurácia

Time icon

Pon-Štv
Piatok
Sobota
Nedeľa

- 09:00 - 23:00
- 09:00 - 23:00
- 09:00 - 23:30
- 09:00 - 22:30

Bar & Rooftop

Time icon

Pon-Štv
Piatok
Sobota
Nedeľa

- 08:00 - 00:00
- 08:00 - 01:00
- 08:00 - 01:00
- 09:00 - 22:00

Kde sa nachádzame?

Kapitulská 28,
917 01, Trnava

navigovať